Bezpłatna konsultacja

Ile kosztuje strona internetowa? Kompletny przewodnik 2024

obraz artykułu ile kosztuje strona internetowa

4 minuty

01 czerwiec 2024

SEO

Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje stworzenie takiej strony. Przed przystąpieniem do poszukiwan wykonawcy, czy agencji, która zajmie się stworzeniem witryny warto wiedzieć jakich kosztów możemy się spodziewać. Ten artykuł ma na celu wyjaśnienie kosztów związanych z budową strony internetowej, a także różnic między stronami w różnych przedziałach cenowych.

Spis treści

Jakie elementy składają się na koszt strony internetowej?

Cena stworzenia strony internetowej może się znacznie różnić w zależności od wielu czynników. Oto kilka kluczowych elementów, od których zależeć będzie końcowy koszt:

Rodzaje (typy) stron internetowych i ich cena

Strona typu Onepage (przewijana) - najprostszy oraz najtańszy typ strony internetowej. Składa się ze strony głównej oraz sekcji (nie ma dodatkowych podstron, tylko przewijamy stronę). Strony jednostronnicowe wykorzystuje się w przypadku tworzenia Landing page lub przy stronach małych (zazwyczaj jednoosobowych) firm, którym nie zależy na widoczności w Internecie (stronę typu Onepage możemy wypozycjonować na niewiele fraz). Ceny stron typu Onepage zaczynają się od 2500 złotych.

Strona wizytówkowa - strona już nieco bardziej rozbudowana, która zawiera informacje o firmie, ofertę, wykonywane prace, opinie, czy dane kontaktowe. Zazwyczaj wykorzystywany model przez przedsiębiorców, którym zależy jedynie na tym, aby klienci mogli "gdzieś się o nich dowiedzieć, czy znaleźć". Mnóstwo firm ma jedynie stronę wizytówkę i dobrze sobie radzi, jednak jeśli powaznie myślisz o pozyskiwaniu klientów w Internecie i budowaniu marki, to prawdopodobnie nie będzie to dobry wybór. Ceny stron wizytówkowych zaczynają się od 3000 złotych.

Tradycyjna strona internetowa (multipage) - w przypadku firm jest to często najlepszy typ strony internetowej jaką możesz wybrać. Po pierwsze możesz zawrzeć na niej bardzo dużo treści, możesz poruszyć różne interesujące Twoich klientów tematy, czy zagadanienia np. na blogu. Drugim powodem jest to, że taka strona budzi większe zaufanie oraz można ją dobrze optymalizować pod wyszukiwarki, czyli po prostu pozycjonować. Jeśli ten temat Cię interesuje sprawdź ofertę pozycjonowania stron internetowych. Ceny tradycyjnych stron zaczynają się od 4000 złotych.

Sklep internetowy - strona, na której możemy przeglądać produkty, sprawdzać ich warianty, aktualną dostępność oraz składać zamówienia i dokonywać płatności. Ceny prostych sklepów internetowych zaczynają się od 6000 złotych. Sprawdź naszą ofertę tworzenia sklepów internetowych.

Jaki wpływ na cenę strony internetowej mają jej dodatkowe funkcje?

Dodatkowe funkcje na stronie internetowej mogą znacznie zwiększyć jej koszt, ponieważ wymagają dodatkowych zasobów, czasu i specjalistycznej wiedzy do ich implementacji. Poniżej szczegółowo opisujemy, jakie dodatkowe funkcjonalności mogą wpływać na cenę i dlaczego.

Wpływ projektu UX/UI na cenę strony internetowej

Projektowanie UX (User Experience) i UI (User Interface) jest jednym z najważniejszych elementów tworzenia strony internetowej, który ma duży wpływ na koszt projektu. UX Design dotyczy intuicyjności i wygody korzystania ze strony. Im bardziej zaawansowane badania użytkowników, prototypowanie i testowanie, tym wyższy koszt. UI Design obejmuje wizualny aspekt strony – grafikę, układ, kolorystykę, typografię. Kompleksowe projekty graficzne, niestandardowe ilustracje i animacje zwiększają koszt.

CMS czy strona budowana od podstaw?

Strona budowana od podstaw jest całkowicie spersonalizowana i dostosowana pod Ciebie. Jest to dobre rozwiązanie dla wymagających osób, jednak ceny w tym wypadku będą duże wyższe zobacz ofertę tworzenia stron internetowych. Witryny budowane w oparciu o CMS np. Wordpress, czy Joomla (my preferujemy ten pierwszy ze względu na jego popularność oraz rozbudowaną społeczność i mnogość rozszerzeń) mają prosty panel administracyjny, gdzie bez specjalistycznej wiedzy można np. dodawać zdjęcia, filmy, artykuły, czy edytować teksty. Jest to świetne rozwiązanie dla osób, które chcą mieć mozliwość edycji swojej strony samodzielnie.

Hosting i domena - ile kosztują oraz jaki wpływ mają na cenę końcową stron?

W zależności od hostingodawcy ceny mogą różnić się nawet kilkukrotnie. Ceny hostingów zaczynają się od kilkudziesięciu złotych a te droższe kosztują nawet kilkaset złotych za rok. Tutaj warto zaznaczyć, że nie warto sugerować się jedynie ceną - zwróć uwagę na opinię o firmie, jak działa support, jak często robią kopie zapasowe. Ceny domen są raczej podobne u wszystkich - jeśli chodzi o nieużywane dotąd adresy z końcówką ".pl" to nie powinny przekroczyć 200 złotych rocznie. Inaczej to wygląda kiedy chcemy kupić domenę, która jest na przykład na giełdzie domen.

Optymalizacja SEO i copywriting

Tworzenie strony internetowej zoptymalizowanej pod SEO (technicznie i pod względem treści) oraz z dobrze napisanymi, merytorycznymi i angażującymi treściami będzie miało znaczenie przy wycenianiu projektu. Ceny za napisanie treści na stronę się różnią, jednak średnio jest to około 70 złotych za tysiąc znaków ze spacjami. Jeśli chodzi o dostosowywanie strony do wyszukiwarek to cena będzie się znacząco róźnić w zależności od fraz kluczowych, konkurencji oraz od stopnia rozbudowy witryny. Przeczytaj więcej o audycie SEO tutaj.

Wsparcie techniczne oraz kto wykonuje stronę

Jeśli chcesz mieć wsparcie techniczne po wdrożeniu strony, trzeba liczyć się z tym, że może to być dodatkowy koszt. Znaczenie również ma to czy wykonawcą będzie freelancer, czy agencja. W agencji zapłacisz za stronę więcej, jednak będziesz mieć pewność, że strona będzie wykonana zgodnie z wytycznymi oraz, że będzie przy niej pracować minimum kilka osób. Jeśli jednak wybierzesz freelancera cena może być niższa, ale może się to odbić na efekcie końcowym całego projektu, chociaż oczywiście nie musi tak być.

Ile czasu trwa tworzenie strony internetowej?

Zazwyczaj na stronę typu Onepage nie będziesz czekać więcej niż dwa tygodnie. Tak samo przy stronie typu Landing Page. Nieco dłużej czeka się na tradycyjną stronę internetową, bo od 3 do 6 tygodni. Im większy projekt tym czas oczekiwania będzie dłuższy.

Ile kosztuje stworzenie strony internetowej? Podsumowanie

Jak widzisz prosta i jednoznaczna odpowiedź na pytanie o koszt strony internetowej to nie taka prosta sprawa. Wpływa na to tak wiele czynników, że najpierw trzeba zobaczyć czego klient oczekuje od swojej strony, a następnie można przystępować do wyceniania. Jednak średnio można ująć to w ten sposób:

Bezpłatna konsultacja